PRAKSA – RADIONICA ISKUSTVENOG TJELESNO-ORIJENTIRANOG RADA

 

tema ciklusa: Kada prošlost postaje sadašnjost

 

Voditeljica: Mihaela Richter, integrativna tjelesno-orijentirana metoda

Asistentica: Stella Balen, integrativna tjelesno-orijentirana metoda

 

 

alex-jones-8205-unsplash

Na ovom ciklusu Prakse istraživat ćemo uvijek zanimljivu i intrigantnu temu transfera i kontratransfera. U većini psiholoških rječnika pronaći ćete sljedeće objašnjenje: “Transfer se odnosi na emocije, ponašanje ili doživljavanje koji pripadaju prošlosti, a transferiraju se (prenose) i nastavljaju u sadašnjosti u terapijskom procesu iako ih sadašnje okolnosti ne zahtijevaju. Percepcija sadašnjosti je nesvjesno zamagljena događajima i iskustvima iz prošlosti, nedovršenim poslovima uz koje se dižu potisnute emocije, tjelesna sjećanja, misli i nekadašnje reakcije. Taj proces je gotovo automatiziran.

 

 

Kontratransfer se odnosi na svjesne i nesvjesne psihološke elemente koji se javljaju u terapeutu, a koji su proizašli iz njegove ličnosti. Najčešća dva oblika su da se terapeut može osjećati kao klijent ili da zauzima očekivanu poziciju od strane klijenta npr. poziciju kritičnog roditelja. U terapijskom radu je od posebne važnosti držanje svjesnosti na ovom spomenutom području te prepoznavanje svojih neprimjerenih ili pretjeranih reakcija.”.

 

Većinom se ovi pojmovi koriste na odnos terapeuta-klijenta, a ne toliko često na naše osobne, svakodnevne odnose.

 

 

Proces transferiranja (projekcije) je istovremeno i neophodan jer tako prepoznajemo namjere svojih prijatelja na temelju ranijih iskustava s njima. To je neophodna funkcija koja nam je potrebna da razumijemo svijet odnosa oko sebe. Problem se javlja kada smo potpuno sigurni da ono što doživljavamo i mislimo je “uvijek istinito i točno” i nismo spremni prepoznati da se radi o našoj priči iz prošlosti.

Sa svakom osobom smo djelomično u transferu. Kada na prvi upoznate nekoga imate ili pozitivan ili negativan transfer. No to doista ne znači da znate njih same, već da dio vaše prošlosti “lijepite” na njih. Pitanja s kojim ćemo se baviti su:

Kako da te doista vidim, sa što manje moje priče o tebi, a više doista doživljaja “tko ti jesi s druge strane”.

 

Ove vježbe pomažu nam u odnosima s bliskim ljudima da ih bolje razumijemo, doista upoznamo i razumijemo, a ne da živimo u imaginarnom doživljaju njih samih.

 

Praksa se sastoji od energetskih vježbi kroz koje otvaramo tijelo i otpuštamo zadržan stres koji formira blokade u našim mišićima. Nakon fizičkih vježbi slijedi suptilniji dio radionice u kojem kroz vježbe kontakta, snage i ekspresije te vizualizacije i meditacije istražujemo dijelove nās kojima vrlo često nemamo pristup ili ih ne razumijemo i ne vidimo u potpunosti.

 

Praksa je radionica koja se održava kontinuirano kroz godinu svaki ponedjeljak i četvrtak u Centru Meleta te je jedan od načina kako da stvorimo naviku konstantne prisutnosti prema sebi, svome tijelu, emocijama i mislima. Svu priču koju znamo o vlastitim zapinjanima, problemima i blokadama ovdje ćemo imati priliku unijeti u pokret i razumjeti bolje kroz niz vježbi.

 

Praksa je inspirirana radionicom Labos koju preko desetljeća pohađam kontinuirano pod vodstvom mentora Laszla Pintera, jedinstvenim radionicama prakse 5 ritmova i integrativne terapije mentorice Enese Mahić, te radom škole za integrativnu terapiju – Centar za integrativni razvoj u Zagrebu.

Pročitaj više…

 

TERMINI RADIONICA ZA STUDENI 2018.

 

Večernja Praksa
ponedjeljak, 20-22.30 h

29.10, 5.11., 12.11., 19.11.2018.

 

 

Praksa se održava svaki tjedan ponedjeljkom navečer. Prijave primamo kontinuirano, a broj polaznika/ca je ograničen. Potrebno je uzeti udobnu odjeću za trening i bocu vode.

 

Cijena jednog ciklusa od 4 radionice je 400 kn.
Popust imaju osobe koje sudjeluju u drugim programima i terapijama Centra Meleta i za njih je radionica 350 kn/ciklus.
Plaća se cijeli ciklus bez obzira na dolaske. Praksa se održava u Centru Meleta, Črnomerec 46, Zagreb.
 

 

Prijave na mail: centar.meleta@gmail.com ili na mob 098 992 90 32 (Mihaela Richter).