Zašto se odlučiti za terapiju?
Svakome je od nas često potrebna podrška i pomoć u razvijanju vlastitih kvaliteta kao što su povjerenje, inicijativa, bolje komunikacijske vještine, briga za vlastite potrebe, suočavanje s vlastitim manama i prihvaćanje vlastitih vrlina, povezivanje s vlastitim emocijama i istinskim stranama sebe na dubljoj razini te stvaranje bliskih odnosa s drugima upravo iz tog mjesta.
Terapija je namijenjena svima koji žele otkrivati vlastite potencijale i živjeti ispunjenijim životom. Isto je tako namijenjena svima koji jasno uviđaju da im se ponavljaju isti problemi kao što su: nisko samopouzdanje, depresija, anksioznost, fobije, strah i panika, nezadovoljstvo i frustracija u poslovnom ili partnerskom odnosu, nedavno proživljena trauma ili gubitak bliske osobe i sl.
Što je terapija?
Terapija pomaže ljudima razviti kvalitete kao što su samosvijest, razumijevanje svojih emocija i misli te, posljedično, razumijevanje potreba. U najširem smislu terapija omogućava iskreno i predano postavljanje fokusa na osobni rast u svim poljima života.
Terapija je dugotrajan proces, a ne kratak i brzo učinkovit način rada na sebi. Potrebno je vrijeme za razvijanje povjerenja i sigurnosti u odnosu terapeut-klijent kako bismo mogli na siguran način otkivati sebe. Klijenti koji su predani u terapijskome procesu puno ranije otkrivaju sebe i osjećaju stvarne promjene u svom životu od onih koji pasivno ili nezainteresirano prakticiraju povremenu terapiju. Dugoročno gledano terapija je alat za stvarne transformacije u nama i za stvaranje kvalitetnih, ispunjavajućih odnosa na svim poljima života. Na terapiji otkrivamo dijelove sebe koje smo ili duboko potisnuli ili ih skrivamo od sebe i drugih jer smo ih stvorili kako bismo preživjeli i prilagodili se, kao djeca u svojim obiteljima.
Integrativna tjelesno orijentirana terapija izlazi iz granica verbalne terapije jer uključuje elemente psihodrame, tjelesne ekspresije, vježbi disanja i općenito osvještavanja tijela, kako bi klijent istinski stupio u kontakt sa sobom.
Zašto izabrati baš integrativnu tjelesno orijentiranu terapiju?
Ovaj tip terapije posljednjih desetak godina privlači sve veću pozornost. Iako sam terapijski pristup kroz tijelo postoji gotovo sto godina, integrativna tjelesno orijentirana terapija dolazi kao spoj dugogodišnjih istraživanja i integracije različitih psihoterapeutskih škola.
Terapijski proces u integrativnoj tjelesno orijentiranoj terapiji sastoji se od rada na trima razinama – mentalnoj, emocionalnoj i tjelesnoj. Unutar sigurnoga prostora vođeni smo kako bismo dotaknuli dijelove sebe koje smo spremni pogledati – kroz verbalno izražavanje osvještavamo problematiku ‘krugova’ koji nam se ponavljaju u svakodnevici i otkrivamo kako smo mi sami odgovorni akteri u tim pričama. Kroz niz fizičkih vježbi istražujemo tijelo kako bismo oslobodili emocije koje su zadržane, otkrili koje su naše istinske potrebe te kako ući u prostor većeg užitka i opuštanja. U radu s emocijama dobivamo stalni putokaz za svoje potisnute priče, a ekspresijom emocija uspijevamo otpustiti tugu, bol i bijes sadržane u pričama za koje ponekad nismo ni svjesni da su u nama. Ovaj tip osobnog rada pomaže nam također da s više užitka i odgovornosti prigrlimo svoj život.
Integrativna tjelesno orijentirana terapija pruža nam mogućnost kontinuiranog rada na sebi. Kroz razvijanje razumijevanja i prihvaćanja samoga sebe ovaj nam tip terapije omogućava da podršku koju često tražimo od svoje okoline pronađemo unutar nas samih. Kada poznajemo vlastitu snagu i odlučnost, te suosjećanje i ranjivost, ne postoji životna situacija koja nas može zaskočiti i preplaviti, a ako se to ipak dogodi, lakše ćemo naći put ka izlazu iz starih obrazaca kojima nismo zadovoljni.
Tko je terapeut?
Terapeut je stručna osoba koja ima certifikat iz određene terapijske edukacije. Edukacije ovoga tipa najčešće traju minimalno 4 godine no većina ih uključuje i dodatne programe koji se na osnovnu edukaciju nadovezuju.
Obrazovanje u terapijskom polju podrazumijeva poznavanje sveobuhvatne psihološke teorije različitih pravaca terapijskih škola, rad unutar individualne i grupne dinamike, specijalizaciju u određenom polju, superviziranu praksu te kontinuiranu superviziju unutar samostalnog rada. Terapeuti često prvo završavaju fakultetsko obrazovanje u polju psihologije, psihijatrije, socijalnog rada ili neke društveno-humanističke discipline kako bi se uopće mogli prijaviti za terapijsku školu.
Terapeut ne propisuje lijekove.
Što očekivati od terapije?
Na početku terapijskog procesa, tijekom prvih triju terapija, klijent i terapeut se upoznaju te nakon toga dogovaraju hoće li nastaviti s kontinuiranim radom. Tada se postavljaju jasne smjernice i ciljevi prema potrebama klijenta.
Kontinuitet i trajanje terapijskog procesa individualni su i ovise o željama samoga klijenta. Ovise također o osobnim ciljevima koje svaka osoba postavlja te o individualnim očekivanjima od terapije.
Koliko traje terapija?
Jedan terapijski termin traje 75 min (sat i petnaest minuta), a najčešći oblici učestalosti terapije su svaka dva tjedna i jednom tjedno, ovisno o dogovoru klijenta i terapeuta.
Dugotrajna terapija traje minimalno godinu dana.
Ukoliko odlučite prekinuti terapijski odnos prije unaprijed dogovorenog roka, imajte na umu da je važno dati si još barem jedan termin za proces završavanja.
Terapijski proces moguće je, ukoliko klijent ima takvu želju, i pauzirati u nekom životnom periodu, a onda nastaviti prema potrebi.
Kako mogu dogovoriti terapijski termin?
Nakon što odlučite kod kojeg biste terapeuta došli, najbolje je uspostaviti direktan kontakt putem mobitela ili e-maila. Prvi termin dogovorit ćete kada se javite terapeutu, a daljnji dogovori uslijedit će na samoj terapiji. Ako nas ne uspijete dobiti odmah, velika je šansa da u tom trenutku radimo, pa vas molimo da nam pošaljete poruku s informacijom u koje vam vrijeme možemo uzvratiti poziv.
Ukoliko ne znate kako se odlučiti za terapeuta, slobodno nazovite neku od nas pa ćemo vas savjetovati i dati vam smjernice za odabir terapeuta.
Sve kontakt-informacije možete pronaći pod KONTAKT.
Koja su pravila povjerljivosti između terapeuta i klijenta?
Odnos je između terapeuta i klijenta povjerljiv, kao i identitet samoga klijenta. Terapeut je suprviziran od svog mentora te će s njim možda razgovarati o vašem terapijskom procesu no bez navođenja imena ili pojedinosti na osnovu kojih vas se može prepoznati.
Postoje iznimne situacije kod kojih načelo povjerenja ne vrijedi no terapeut, prije nego što se odluči na bilo kakve druge postupke, o njima prvo razgovara s klijentom.
Radite li terapije preko telefona ili Skypea?
Smatramo da je izrazito važno terapiju raditi u stvarnom fizičkom kontaktu s osobom pa nam je to i uvriježena praksa. Ipak postoje iznimne situacije u kojima to nije moguće i nužno je koristiti Skype ili telefon. Cijena terapije u tom je slučaju ista kao kod regularnog termina.
Koji je način plaćanja?
Plaćanje se izvršava nakon svakog održanog termina. Moguće je s terapeutom dogovoriti i drugačiji sistem plaćanja (npr. jednom mjesečno). Ne može se platiti karticom.
Kako otkazati termin?
Dogovoreni termin možete otkazati najkasnije 24 sata prije samoga termina. Drugi termin pokušat ćemo vam dati u najkraćem mogućem roku. Ukoliko termin ne otkažete na vrijeme, platit ćete ga kao da je održan.
Koje je radno vrijeme?
Radimo od ponedjeljka do petka od 9 do 19 sati i u tom vremenu možete zakazati termin putem mobitela ili e-maila. Ostali termini ovise o vrsti programa koji održavamo. Provjerite pod PROGRAMI.